Mikrojesle AKTIVÁČEK
Provoz Mikrojeslí Aktiváček byl ukončen k 30.06.2022.
šlo o alternativní a flexibilní formu služby péče o dítě, jejímž cílem je výchova a všestranný rozvoj a zároveň také pomoc rodičům při propojování osobního života s profesním. Projekt Mikrojesle Aktiváček byl spolufinancován Evropskou unií, Evropským sociálním fondem a Operačním programem Zaměstnanost.
Provoz jsme zahájili dne 1.8.2017, nejprve v prostorách Baťovského domku ve Zlíně, nyní nově od 01.09.2018 jsme měli k dispozici nadstandartní prostory v přírodě, u obce Provodov nedaleko Zlína, s vlastní saunou a zahradou, o děti se staral profesionální a kvalifikovaný personál. Hlavní výhodou Mikrojesliček byl malý kolektiv a to v počtu 4 dětí, kdy se pečující osoba může věnovat individualizovaně a maximálně různým potřebám každého dítěte.
Velkou výhodou bylo, že si rodič mohl sám volit jak často a v jakém časovém rozsahu bude dítě mikrojesle navštěvovat, zda denně či pouze určitý den v týdnu. Naše mikrojesličky měly relativně dlouhou provozní dobu, a to od 07:00 do 17:00, což je další benefit v dnešní uspěchané době, která na rodiče klade vysoké pracovní časové nároky. Přijímali jsme děti ve věku od šesti měsíců do 4 let.
Hlavním cílem Mikrojesliček Aktiváček bylo, aby Vaše děti byly u nás spokojené a rády se
k nám vracely. Cílem plánu výchovy u dětí mladších dvou let byla snaha o „bezproblémovou“ adaptaci dítěte v rámci skupiny více dětí a cizích pečujících osob, zvládání odloučení od rodičů, socializace osobnosti dítěte, učení a posilování správných hygienických návyků, učení a posilování sebe obsluhy a samostatnosti v oblasti hygieny, oblékání, stolování, úklidu a rozvoje řeči.
U starších dětí bylo pak dbáno vedle rozvoj a zdokonalování v samostatném oblékání, svlékání a obouvání, zapojování dětí do kolektivních prací hlavně příprava na „školkový režim“ tzn. dodržování pravidel, uvědomování si hranic, respektu a empatii k druhým, rozvoj v oblasti přírodovědy, tělovýchovy, matematiky a anglického jazyka.
U všech věkových skupin jsme se snažili o maximální podporu rozvoje hrubé a jemné motoriky, rozvoj řeči a slovní zásoby vše formou hravého tvoření, s využitím prvků a pomůcek alternativního výchovně vzdělávacího programu Montessori a dalších vzdělávacích a pedagogických směrů a programů jako např. intuitivní pedagogika, Waldorfská pedagogika, projekt Výchova Nevýchovou či Výchova bez poražených.
Náš výchovně vzdělávací program jsme nazvali „Přátelství s přírodou“, základem je přirozené a hravé putování rytmem celého roku od jara do zimy v duchu environmentální výchovy, tedy odpovědný vztah k přírodě, budování vztahu s krásnou a divokou přírodou a jejich obyvatel, empatický vztah k místu a lidem a v neposlední řadě úžas nad obyčejnými věcmi. Zahrada jako svět k objevování plná rostlin a dřevin, zákoutí s kameny, vodou, pařezy, stromy, šiškami, pískovištěm a blátovištěm. Další ekosystém jako les, louka, pole a potok v úzkem dosahu. Učení se tradicím a rituálům.
Dále nám jsou blízké aktivity jako například muzikoterapie, jóga, cvičení Pět tibeťanů pro děti, dechová cvičení, Sofioterapie – léčení duchovních příčin nemocí.
Hodnoty Mikrojesliček Aktiváček
- Bezpečí – staráme se o absolutní bezpečí Vašich dětí při všech aktivitách
- Důvěra – děláme maximum pro to, abyste nám Vy i Vaše děti mohli důvěřovat
- Spolehlivost – chceme být pro Vás tím nejspolehlivějším partnerem
- Laskavost – pečujeme o Vaše děti s co největší laskavostí
Proč právě naše Mikrojesle?
- Rodinná atmosféra
- Hravé tvoření
- Přátelská komunikace
- Vědomý přístup ke vzdělávání
- Enviromentální výchova
Koordinátorka projektu Mikrojesle Aktiváček Bc. Martiny Kovalčíkové.
e-mail: aktivacek@aktivnezivotem.cz