interaktivní výstava CHYTRÁ HRAČKA aneb škola hrou

Na celý měsíc únor jsme přichystali další ze série našich interaktivních výstav, tentokrát pod názvem “CHYTRÁ HRAČKA aneb škola hrou”. Na akci byly k vidění, ale hlavně k vyzkoušení hry a hračky edukativního charakteru, smyslové hračky, Montessori hračky, dřevěné hračky, pocitový chodníček, puzzle, kinetický písek, elektronické hračky, logické hry, stavebnice, obří stavebnice, koutek pro nejmenší děti a další. Novinkou bylo místo konání, nově naše výstava byla umístěna v obrovských výstavních prostorách OD 13 (obchodní dům 13 vedle 14|15 Baťova institutu).

interaktivní výstava “Svět stavebnic” ve Zlíně

Velkým lákadlem výstavy byla stavebnice Merkur. Snad všichni dospělí Češi si jako malí hráli s Merkurem. Návštěvníci zjistili, co vše se z této původem české stavebnice dá postavit, a zároveň si mohli zkusit, jestli to sami dokážou.
Dřevěné stavebnice domků, chaloupek nebo hradů představila zlínská společnost Walachia, která se na podobných akcích prezentuje jen velmi vzácně. Obvykle svůj sortiment nabízí spíše jen na renomovaných světových hračkářských veletrzích. Novinku řady KOR představila značka GEOMAG. Tradiční švýcarský výrobce magnetických stavebnic přinesl nový patentový systém, díky němuž si děti mohly vytvořit své vlastní originální tvoření. Samozřejmě nechyběly ani klasické magnetické tyčinky a kuličky.

Na místě byla k vidění i tradiční česká stavebnice Seva. Polytechnická stavebnice z plastu vyráběná českou slévárenskou a strojírenskou firmou BENEŠ a LÁT. Základem této stavebnice, která je na trhu už 30 let, jsou modré podlouhlé dílky a bílé spojovací kostičky. Ze Sevy lze postavit model prakticky čehokoliv – budov, vozů a mnoho dalších. 

Nechyběly ani legendární postavičky Igráčka. Prvním vyrobeným Igráčkem byla figurka zedníka, který byl uveden na trh v roce 1976. V devadesátých letech se na českém trhu objevilo mnoho dalších značek plastových postaviček, které se snažily tradiční figurku zastínit. Její popularita však zvítězila po tom, co v roce 2010 český výrobce her a hraček EFKO uvedl Igráčka v moderní podobě. Ten si opět získal velkou oblibu mezi dětmi i jejich rodiči. Děti si mohly zakoupit bílého Igráčka, kterého si pomalovaly podle své fantazie.

Novinkou letošního ročníku byla stavebnice Boffin která je na trhu již od roku 2008 a lze z ní postavit stovky různých projektů, které jsou podrobně popsány v přiloženém manuálu. Děti si tak sestavily např. detektor lži, rádio, telegraf, měřič tlaku a další zajímavé přístroje.

Společnost Pokart, která je známá spíše obalovým materiálem připravila na výstavu zajímavé stavebnice z lepenky, které si děti mohly poskládat a pomalovat. Společnost nachystala pro děti dílničky, kde si děti vyrobily papírové ozdoby a postavičky s vánoční tématikou. Součástí byla herna se stovkami papírových cihliček ke stavění.

Velmi oblíbenými u dětí jsou různé logické hry, které na výstavu přivezla jako doprovodný program společnost Mindok. Jedná se o takzvané „smart hry“, které u dětí rozvíjí pozornost, paměť a logické myšlení.

Organizátorem Interaktivní výstavy „Svět stavebnic“ byla společnost Aktivně životem o.p.s.           Mediálními partnery byli Rádio Zlín, Zlínský deník, Zlínský nočník a měsíčník Váš Zlín.

ZLÍNSKÝ ZÁMEK, 18. – 22. 11. 2015

Brána recyklace

Ve Zlíně bylo možné poprvé zhlédnout výstavu o recyklaci odpadů, která se poutavou a interaktivní formou snažila vysvětlit smysl recyklace. Výstava byla umístěna ve 2. podlaží Obchodního Centra Zlín na Kvítkové ulici od 5. října do 20. listopadu. Otevřeno bylo pouze v pracovní dny od 8 do 18 hodin.
Brána recyklace vnikla v roce 2009 jako přehlídka zajímavých uměleckých děl z odpadového materiálu. Postupem času se však její obsah změnil a nyní zde byly i recyklované výrobky, se kterými se běžně setkáváme. Na výstavě se tak mohli shlédnout předměty běžné denní potřeby, o kterých většina z nás mnohdy ani netuší, že již prodělávají několikátý recyklační cyklus. V rámci výstavy mohli návštěvníci vidět, co vše se dá vyrobit ze skla, papíru, plastů nebo nápojového kartonu. Jako doprovodný program pro děti byly workshopy, na kterých si vyrobily zajímavé předměty z různých odpadů.
K vidění byli například beton s vysokým obsahem drceného skla, misku z dokonale rozpůlené lahve od vína, stavební desky z nápojového kartonu, kolečkové brusle z recyklovaného plastu či originální diáře nebo sešity. Všechny exponáty byly zakoupeny v běžné obchodní síti, či na internetu. A to jak v Česku, tak i v různých koutech světa.Cílem výstavy bylo poukázat na význam třídění a recyklace odpadů. Recyklované výrobky nejsou žádnou výjimkou, jsou všude kolem nás. Ovšem aby prošly materiály procesem recyklace, je třeba je řádně vytřídit. Na výstavě jste se mohli také na přehledných informačních panelech dozvědět více o správném nakládání s odpady. Výstava Brána recyklace byla pořádána neziskovou společností EKO-KOM a. s.Organizátorem akce ve Zlíně bylo Aktivně životem o.p.s.
Mediálními partnery byli Zlínský deník a Rádio Zlín a Zlínský nočník.

interaktivní výstava Her a hlavolamů ve Zlíně

Návštěvníci se seznámili s novinkami na trhu deskových a společenských her různých výrobců. Organizátoři do akce zapojili také místní nadšence do deskových her, takže se dětem věnoval Dům dětí a mládeže v Otrokovicích Sluníčko se svou sbírkou společenských her, ale také Šachový klub Zlín. Ten se snažil dětem přiblížit hru v šachy a představí i méně známé deskové hry. Zajímavá byla jistě soukromá sbírka tradičních kovových a dřevěných hlavolamů.
Organizátoři nachystali hlavolam room, kde si návštěvníci pomocí krátkých videí návodů vyzkoušeli samostatně luštit nejrůznější hlavolamy. U dětí velmi oblíbená stavebnice Geomag učila děti vytvářet různé geometrické tvary. Společnost Mindok opět přivezla sortiment tzv. smart her, které děti učí pozornosti, procvičování paměti a logického uvažování. Na platformě mezi 14. a 15. budovou si návštěvníci užili hraní na obří šachovnici, venkovním modelu „Člověče nezlob se“ a jiné zvětšeniny deskových her od společnosti STOA.
Firma Piatnik, která letos oslaví už 191 let nepřerušené existence a výroby her, přivezla nejnovější společenské hry ze své dílny. Brněnské Rexhry představily společenské a strategické stolní hry. Spíše pro menšího návštěvníka se specializovala společnost Efko, která přichystala pexesa, kvarteta a první deskové hry pro děti.
V průběhu výstavy bylo pro návštěvníky připraveno několik workshopů s Rubikovou kostkou, na kterých lektor Jan Machala krok za krokem vysvětlil postup jejího skládání. Na akci byly přichystané také hrátky s Tangramy, které patří mezi tradiční čínské logické hry a nechyběly ani různé varianty Ježků v kleci.
Hlavními mediálními partnery akce bylo Rádio Zlín a Zlínský deník.

Akci podpořilo Statutární město Zlín.

výstava “Svět stavebnic” v Kroměříži

Čtyřdenní Interaktivní výstava “Svět stavebnic” se uskutečnila od čtvrtka 23. do neděle 26. dubna v Domě kultury v Kroměříži.
Na místě budyly k vidění tradiční i méně obvyklé stavebnice z nejrůznějších materiálů. Malí i velcí návštěvníci si mohli stavět z kovových součástek legendárního Merkuru, z magnetických tyčinek Geomag, ale také třeba z dřevěných stavebnic zlínského výrobce Walachia.
Velkým lákadlem výstavy byla stavebnice Merkur. Dřevěné stavebnice domků, chaloupek nebo hradů představila zlínská společnost Walachia, které se na podobných akcích prezentuje jen velmi vzácně. Obvykle svůj sortiment nabízí spíše jen na renomovaných světových hračkářských veletrzích.
Na místě byla k vidění i tradiční česká stavebnice Seva. Jedná se polytechnickou stavebnici z plastu vyráběných českou slévárenskou a strojírenskou firmou BENEŠ a LÁT. Základem této stavebnice, která je na trhu už 30 let, jsou modré podlouhlé dílky a bílé spojovací kostičky. Ze Sevy lze postavit model prakticky čehokoliv – budov, vozů a mnoho dalších.
Nechyběly ani legendární postavičky Igráčka. Děti si mohly zakoupit svého bílého Igráčka, kterého si vyzdobily podle své fantazie.
Velmi oblíbenými u dětí jsou různé logické hry, které na výstavu přivezla jako doprovodný program společnost Mindok. Jednalo se o takzvané „smart hry“, které u dětí rozvíjí pozornost, paměť a logické myšlení. Poprvé se návštěvníci našich výstav seznámili se stavebnicí Gecco, která je 100% česká stavebnice s vlastním patentovaným systémem spojení, který umožní stavět dokulata. Jediná stavebnice s absolutním vítězstvím v Hračce roku a současně trojnásobný držitel ceny Správná hračka – vybráno odborníky.
Pro děti i dospělé přichystali organizátoři také workshopy s origami. Toto japonské slovo, které znamená “skládat papír”, má v Japonsku dlouhou tradici. Rozvíjelo se i v jiných zemích a dnes je známé po celém světě. Workshopy probíhaly po celou dobu výstavy.
Pro nejmenší návštěvníky byla připravena obří stavebnice „Cihličky pro dětičky“.
Organizátorem Interaktivní výstavy „Svět stavebnic“ byla společnost Aktivně životem o.p.s. a Dům kultury v Kroměříži. Partnerem akce byla Profima Effective s.r.o. Mediálním partnerem bylo rádio Kroměříž.
Dům kultury v Kroměříži, 23. – 26. duben 2015

výstava Hry a klamy

Měli jste někdy možnost vyzkoušet si Braillovo písmo? Znáte rychlost svých reakcí? Troufáte si provést kuličku složitým labyrintem? Viděli jste už někdy otisk svého těla?
To je jen malá část toho, co ukázala výstava HRY A KLAMY, která byla k vidění a a hlavně k vyzkoušení po celý únor v 1. patře Zlínského zámku. Exponáty pocházejí z libereckého zábavně – naučného centra iQpark. Putovní výstava byla kombinací hry, zábavy i poučení a zahrnovala přes sedmdesát interaktivních exponátů z oblasti fyziky a biologie, které byly určené k vyzkoušení. Expozice však nebyka jen hravá a zábavná, ale i poučná a nechybělo zde množství hlavolamů, kvízů a hádanek. Naučná výstava byla určena malým i velkým návštěvníkům a zejména školním kolektivům.Doprovodným programem byla výstava soukromé sbírky modelů autoveteránů od pana Ludvíka Erbena ze Zlína s hracím koutkem plným autíček pro nejmenší. Milovníci smart her od Mindoku si mohli pohrát s mnoha logickými skládačkami. Mediálními partnery byli Zlínský deník a Rádio Zlín.Podporovatelem akce bylo Statutární město Zlín.Termín akce: od 2. února do 1. března 2015

výstava Svět stavebnic

Čtyřdenní Interaktivní výstava stavebnic se uskutečnila od středy 19. do soboty 22. listopadu 2014 ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU ve Zlíně. Na místě byly k vidění tradiční i méně obvyklé stavebnice z nejrůznějších materiálů. Návštěvníci si mohli stavět z plastových kostiček LEGO, kovových součástek legendárního Merkuru, z magnetických tyčinek Geomag, ale také třeba z dřevěných stavebnic zlínského výrobce Walachia. Na své si přijdou také modeláři, kterým se představila společnost Interkit.cz se svými stavebnicemi modelů hradů, zámků, kostelů a dalších staveb z modelářské keramiky a papíru. Největší plochu na hravé výstavě zabrala instalace panáčků Playmobil, se kterými si mohly děti na výstavě pohrát. Velkým lákadlem výstavy byla stavebnice Merkur. Na místě byla k vidění i tradiční česká stavebnice Seva. Nechyběly ani legendární postavičky Igráčka. Děti si mohly zakoupit bílého Igráčka, kterého si pomalovaly a vyzdobily podle své fantazie. Pro děti i dospělé přichystali organizátoři také workshopy se stavebnicí z kukuřice Magic Nuudles. Vstupné: děti 30 Kč, dospělí 40 Kč Otevírací doba: 9 – 18 hodin

Puzzle Festival 2014

Společnost Aktivně životem, o.p.s., pořádala od 9. do 11. října ve Zlíně první ročník akce, která nadchla všechny milovníky skládaček puzzle. Na jedinečném Puzzle Festivalu bylo k vidění největší puzzle na světě sestávající z 33 600 dílků, které se snažila v co nejrychlejším čase poskládat desítka týmů složená z 33 dobrovolníků. Pokusili se tak o zápis do celosvětové Guinnessovy knihy rekordů. Již zapsaný rekord byl překonán v lepším čase a to přesně za 47 hodin a 33 minut.

Skládání obřího puzzle od španělské společnosti EDUCA byla velmi náročná na čas i prostor, jeho konečné rozměry jsou 570 x 157 cm.

Návštěvnost Puzzle Festivalu byla bez mála 2000 návštěvníků a to je pro organizátory signál, že puzzle veřejnost velmi baví a zcela jistě se bude konat v příštím roce druhý ročník.

Pro veřejnost byly na místě přichystány různé soutěže ve skládání. Návštěvníci si mohli sestavit nejen klasické puzzle z papíru, ale také ze dřeva, pěny, plastu nebo kovu. K vyzkoušení bylo puzzle miniaturní, metalické, svítící, magnetické i zajímavá 3D puzzle ve tvaru pyramidy, koule nebo známých staveb, 4D puzzle v podobě modelů světových metropolí a pro nejmenší děti puzzle koberce s dřevěnými vkládačkami.

Hlavním partnerem a spoluorganizátorem je internetový obchod www.puzzle-puzzle.cz s nejširší nabídkou všeho, co se dá skládat – pro děti i dospělé.

Mediálními partnery PUZZLE FESTIVALU byli Zlínský deník a Rádio Zlín.

Interaktivní výstava her plus stavebnice 2014

Výstava proběhla ve dnech 19. – 21. června v Kulturním domě Vsetín. Organizátorem akce byla společnost Aktivně životem o.p.s. Na výstavě si návštěvníci mohli zkoušet nejrůznější deskové hry, skládat stavebnice, luštit hlavolamy nebo najít inspiraci na zábavu pro děti na léto. Sortiment vystavovaných her byl vhodný pro všechny generace. Návštěvníci se seznámili s novinkami na trhu deskových a společenských her, stavebnic nebo her s letní tématikou od různých výrobců. Se všemi hrami bylo možné si na výstavě pohrát a téměř všechny bylo možné na výstavě zakoupit. Mediálními partnery akce bylo Rádio Zlín, Vsetínské noviny, Valašský deník, 5plus2 a TV Beskyd.

Interaktivní výstava her a hlavolamů 2014

Druhý ročník čtyřdenní „Interaktivní výstavy her a hlavolamů“ proběhla ve dnech 18. – 21. června 2014 ve 14|15 Baťově institutu ve Zlíně. Na výstavě si návštěvníci mohli zkoušet nejrůznější deskové hry, skládat stavebnice a luštit hlavolamy. Sortiment vystavovaných her byl vhodný pro všechny generace – od nejmenších dětí až po dospělé.

Organizátoři do akce zapojili také místní nadšence do deskových her, takže se dětem věnoval Dům dětí a mládeže v Otrokovicích Sluníčko se svou sbírkou společenských her, ale také Šachový klub Zlín. Ten se snažil dětem přiblížit hru v šachy a představil i méně známé deskové hry. Zajímavá byla jistě soukromá sbírka tradičních kovových a dřevěných hlavolamů pan Kolkové ze Zlína.

Společnost Mindok opět přivezla sortiment tzv. smart her a na platformě mezi 14. a 15. budovou si návštěvníci užili hraní na obří šachovnici, venkovním modelu „Člověče nezlob se“ a jiných zvětšeninách deskových her od společnosti STOA.

Firma Piatnik, která letos oslaví 190 let nepřerušené existence a výroby her, přiveze nejnovější společenské hry ze své dílny. V průběhu výstavy bylo pro návštěvníky připraveno několik workshopů s Rubikovou kostkou, s Tangramy a nechyběly ani různé varianty Ježků v kleci.

Organizátoři mysleli i na nejmenší děti, pro které byl na výstavě připraven koutek s hrami a hračkami. (Cihličky pro dětičky, nafukovací hračky z Fatry a Igráček). Děti měly na výstavě také možnost rozvíjet své dovednosti a znalosti s českou společností Zábavné učení. Zajímavá byla unikátní stavebnice auta od firmy POVYS, ze které se dá postavit až 100 variant. Hlavními mediálními partnery akce je Rádio Zlín a Zlínský deník.

Interaktivní výstava her v Kroměříži

Třídenní Interaktivní výstava her se uskutečnila od čtvrtka 10. do soboty 12. dubna v Domě kultury v Kroměříži. Na místě byla k vidění například tradiční česká stavebnice Seva, se kterými si už hrály rodiče dnešních dětí. Seva je název polytechnické stavebnice z plastu vyráběných českou slévárenskou a strojírenskou firmou BENEŠ a LÁT. Nechyběly ani legendární postavičky Igráčka. V roce 2010 český výrobce her a hraček EFKO uvedl Igráčka v moderní podobě. Ten si opět získal velkou oblibu mezi dětmi i jejich rodiči. Dále byly k vidění nafukovací hračky z Fatry, které pochází z dílny legendární designérky Libuše Niklové. S těmito originálními nafukovacími hračkami se setkáváme už od 60. let minulého století a v dnešní době se řadí k ikonám českého designu.
Novinkou byly nové hračky od mladých českých návrhářů, které vznikly v roce 2013. Děti se tak seznámily například s nafukovacím pejskem Bulíkem, formulí nebo kozou.Děti se na výstavě také učily s českou společností Zábavné učení. Nachystaly pro děti knihy, pracovní sešity, pexesa, kouzelné tabulky a další učební pomůcky, které pomáhají rodičům i dětem nalézt cestu k přirozenému a zábavnému učení. Zajímavá byla unikátní stavebnice auta, ze které se dá postavit až 100 variant. Z jedné stavebnice můžete mít traktor, náklaďák, tahač a další vozidla. Tato stavebnice získala v roce 2010 nejvyšší ocenění na veletrhu hraček v Moskvě. U dětí rozvíjí představivost, trpělivost, motoriku, nutí je přemýšlet a soustředit se.
Pro děti i dospělé přichystali organizátoři také workshopy s origami. Toto japonské slovo, které znamená “skládat papír”, má v Japonsku dlouhou tradici. Rozvíjelo se i v jiných zemích a dnes je známé po celém světě. Pro nejmenší návštěvníky byl připraven Duplo koutek a obří stavebnice „Cihličky pro dětičky“. Velmi oblíbenými u dětí jsou různé logické hry, které na výstavu přivezla společnosti Mindok. Jedná se o takzvané „smart hry“, které u dětí rozvíjí pozornost, paměť a logické myšlení.
Organizátorem Interaktivní výstavy stavebnic byla společnost Aktivně životem o.p.s. a Dům kultury v Kroměříži. Partnerem akce byla Profima Effective s.r.o. Mediálním partnerem byl Kroměřížský týdeník a Radio Kroměříž.

Interaktivní výstava stavebnic 2013

Interaktivní výstava stavebnic proběhla ve dnech 21. až 23. listopadu 2013 v Kulturním institutu Alternativa v Kolektivním domě ve Zlíně. Na výstavě byly k vidění stavebnice z různých druhů materiálů. Své stavby si mohli návštěvníci postavit z plastových kostiček, kovových součástek legendárního Merkuru, z magnetických tyčinek Geomag, ale také třeba z dřevěných součástek místního výrobce Walachia. Zajímavé byly také látkové kostky výtvarnice Petry Fekarové, modely z keramiky a papíru od společnosti Interkit, logické skládačky od Mindok a stavebnice auta Multitruck od firmy Povys.

Výstava seznamovala návštěvníky také s historií jednotlivých výrobců stavebnic. Návštěvníci si mohli během celého dne zkoušet nejrůznější stavebnice a seznámili se s novinkami na trhu. Téměř všechny hry bylo možné na výstavě také zakoupit. Pro děti i dospělé jsme přichystali workshopy s Origami. Workshopy probíhaly v pátek od 15 do 18 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin. Výstavu navštívilo téměř dva tisíce návštěvníků. Partnerem výstavy byla společnost Profima Effective s.r.o. Mediálními partnery výstavy byli rádio Zlín, Zlínský deník a portál www.rodinavezline.cz.

Interaktivní výstava her a hlavolamů 2013

Interaktivní výstava stavebnic proběhla ve dnech 21. až 23. listopadu 2013 v Kulturním institutu Alternativa v Kolektivním domě ve Zlíně. Na výstavě byly k vidění stavebnice z různých druhů materiálů. Své stavby si mohli návštěvníci postavit z plastových kostiček, kovových součástek legendárního Merkuru, z magnetických tyčinek Geomag, ale také třeba z dřevěných součástek místního výrobce Walachia. Zajímavé byly také látkové kostky výtvarnice Petry Fekarové, modely z keramiky a papíru od společnosti Interkit, logické skládačky od Mindok a stavebnice auta Multitruck od firmy Povys.

Výstava seznamovala návštěvníky také s historií jednotlivých výrobců stavebnic. Návštěvníci si mohli během celého dne zkoušet nejrůznější stavebnice a seznámili se s novinkami na trhu. Téměř všechny hry bylo možné na výstavě také zakoupit. Pro děti i dospělé jsme přichystali workshopy s Origami. Workshopy probíhaly v pátek od 15 do 18 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin. Výstavu navštívilo téměř dva tisíce návštěvníků. Partnerem výstavy byla společnost Profima Effective s.r.o. Mediálními partnery výstavy byli rádio Zlín, Zlínský deník a portál www.rodinavezline.cz.